Jeśli chodzi o wygląd whippeta i jego oficjalny wzorzec FCI zajrzyj tutaj.



whippet Whippet jest średniej wielkości chartem, zaliczanym w klsyfikacji FCI do grupy X wraz z innymi chartami jak: greyhound, borzoi, wilczarz irlandzki, chart afgański, saluki i inne. Charty wyhodowano do polowań, przy czym w założeniu miały w tym celu polegać na swojej szybkości i używać głównie wzroku. Dlatego właściciele chartów mawiają często, że nosy służą im głównie do ozdoby, chociaż ich zmysł węchu jest oczywiście nieporównywalnie bardziej czuły niż u człowieka :-). Charty były i są używane też jako żródło rozrywki - w wyścigach, czy też tzw. 'coursingu' - pogoni na otwartym terenie za sztucznym wabikiem. Chociaż w sztuce, poczynając od czasów starożytnego Rzymu, można znaleźć wiele wizerunków niewielkich chartów, podobnych do greyhoundów, whippet, jakiego znamy dziś, został wyhodowany przez robotników północnej Anglii w drugiej połowie XIX wieku, najprawdopodobniej poprzez krzyżówki greyhoundów z kilkoma innymi rasami, w tym charcikiem włoskim i, nieistniejącymi już, długonożnym gatunkami terierow. Te niewielkie, szybkie psy były tańsze niż greyhoundy w żywieniu i 'poręczniejsze' do trzymania w niewielkich mieszkaniach. Były przy tym znakomitymi myśliwymi i wiele królików dzięki nim trafiało na stoły ich właścicieli. Wystawiane do wyścigów, zapewniały też swoim panom rozrywkę w dni wolne od pracy. Nowoczesny wygląd whippeta został jednak ukształtowany przez miłośników psów z 'wyższej klasy społecznej'. Odkupowano najładniejsze egzemplarze i w selektywnej hodowli starano się osiągnąć psa, który w największym stopniu przypominałby 'miniaturę greyhounda'. Ponieważ wzorzec dopuszcza dowolny kolor sierści, whippety występują w najszerszej gamie kolorów i wzorów - każdej barwie od czysto czarnej do zupełnie białej, niebieskiej, kremowej, sobolowej, pręgowanej, jak również w połączeniu wszystkich kolorów. Różne kombinacje plam, wzorów i kolorów występują nie raz w tym samym miocie.

Gdzie kupić whippeta?
Na szczęście jest to rasa niezbyt popularna w Polsce, więc mało jest szczeniąt bez udokumentowanego pochodzenia. Odwiedź lokalny oddział Związku Kynologicznego i zapytaj o spodziewane mioty. Oczywiście, jeśli chcesz psa wystawowego i marzą Ci się sukcesy na ringu musisz zainteresować się bliżej, z jakich hodowli psy osiągają sukcesy wystawowe, jakie utytułowane psy (suki) będą w najbliższym czasie rozmnażane. No i nikt nie zagwarantuje Ci, że bardzo dobrze zapowiadające się szczenię wyrośnie na wybitnego przedstawiciela rasy.

Coś o charakterze...
Whippet to najsłodszy, najbardziej przywiązany i najwdzięczniejszy towarzysz, jakiego sobie można wymarzyć. W domu zazwyczaj spokojny i zrównoważony, większość czasu przesypia na kanapie, czy w fotelu. Pamiętaj, że whippet praktycznie nie ma na sobie tłuszczu, dlatego naprawdę wymaga mięciutkiego legowiska. Nie są to psy agresywne w stosunku do innych zwierząt (moje doskonale dogadują się z dwoma kotami) i są wyjątkowo przywiązane do swoich państwa. Świetnie dogadują się z dziećmi. Są przyjazne dla gości, mogą co prawda obszczekiwać z podwórka zbliżających się obcych, ale z powodu swojej ufnej i niepodejrzliwej natury nie są to absolutnie psy stróżujące, czy obronne. Natomiast zabrane na spacer bez smyczy na pola, czy do lasu demonstrują swoje wspaniałe umiejętności w bieganiu i (w przypadku coursingu) zaciętość w pogoni za zdobyczą - nawet jeśli to sztuczna przynęta :-). Widzieć jak biegną - to naprawdę zapiera dech w piersiach... Większość whippetów cierpi na syndrom 'szczególnie wylewnych powitań', kiedy ich państwo wraca do domu, nawet po krótkiej nieobecności. Dla nas to akurat miłe i nam nie przeszkadza, jednak w przypadku, gdy w domu są bardzo malutkie dzieci trzeba te radości niestety ukrócić (dziecko może się zwyczajnie przewrócić). Podsumowując - kiedyś przeczytałam w Internecie takie stwierdzenie: "They are like peanuts: Once you've tried one, you can't stop, you just have to have more"! Nie wiem, dlaczego tak jest, ale to najprawdziwsza prawda :-)))

Opieka
Whippet potrzebuje stałego dostępu do świeżej wody i ilości pożywienia, odpowiadającej każdej innej rasie tej wielkości. Prawie nie linieje - mamy w domu więcej sierści z kotów niż z psów. Do stałych czynności kosmetycznych należy jedynie zaliczyć obcinanie pazurów (mniej więcej raz w miesiącu - można to robić samemu za pomocą specjalnych cążek). Odrobaczać, szczepić, chronić przed pchłami i kleszczami. W mroźne dni przy dłuższych spacerach nakładać specjalny kubraczek, bo z racji skąpego 'owłosienia' whippety mogą zwyczajnie marznąć. Psy tej rasy potrzebują miękkiego legowiska. Oczywiście, jak u każdego psa konieczne są regularne szczepienia i wizyty kontrolne u weterynarza. Najważniejsza rzecz, jaką powinno się zrobić dla swojego whippeta to pilnować, żeby nie potrącił go samochód i nie zaatakował agresywny pies. Whippet bywa 'zabawowo' zaczepny w stosunku do innych psów, ale zaatakowany, bronić się nie umie zupełnie!!! Jeśli ma się podwórko, musi być dobrze ogrodzone. I najważniejsze: Nigdy, ale to nigdy nie spuszczaj w mieście swego whippeta ze smyczy!!! Można mu pozwolić na bieganie po polach, czy lasach, z dala od dróg i skupisk miejskich, ale od najmłodszych lat pies musi być uczony, że ma wrócić na zawołanie. Wbrew obiegowej opinii whippet nie potrzebuje jakiejś szczególnej ilości ruchu. Kocha biegać, ale to krótkodystansowiec! Zupełnie wystarczy mu godzina 'wybiegania luzem' 3-4 razy w tygodniu, plus normalna dawka ruchu jak dla każdego innego psa tej wielkości.

Sporty
W Polsce organizowane są wyścigi chartów, jak również coursingi, do których można zgłaszać oczywiście i whippety. Jak wszystkie charty, są doskonałymi biegaczami i przeważnie z wielką pasją oddają się tym sportom. A potem, wygrane, czy przegrane, wracają do domu, aby znowu być 'królami kanapy'. Trzeba jednak pamiętać, że sporty te niosą ze sobą ryzyko kontuzji, lżejszych i poważniejszych, bo i takie się zdarzają... Whippety sprawdzają się również w agility, które może być świetną zabawą zarówno dla psa jak i jego opiekuna.

Zdrowie
Dobrze karmiony i utrzymany whippet żyje 12 do 15 lat. Rasa ta cieszy się dobrym zdrowiem i nie jest szczególnie narażona na częste zapalenie uszu, alergie czy problemy z trawieniem, jak wiele innych. Problemu nie stanowi również dysplazja.

| Home | O whippetach | Nasze psy | Wystawy | Szczenięta | O nas | Galeria | Linki | Napisz do nas